Blog

24 lipca 2015 Cyprian Malinowski

Material Design – GUI dla projektantów

Material Design – GUI dla projektantów

W grudniu ubiegłego roku, Google udostępnił założenia nowej koncepcji w projektowaniu UI, nazwanej Material Design – zbiór wytycznych przeznaczonych dla projektantów oraz programistów aplikacji mobilnych i webowych. Szczegółowy opis wszystkich elementów koncepcji można znaleźć w dedykowanym serwisie: Material design – Google design guidelines

Czym się wyróżnia?

Material Design został przygotowany z myślą o wszystkich platformach – od desktopów, przez smartfony, po smartwatche. Na każdej z nich zapewnia jednolite user experience, niezależnie od kontekstu użytkownika.

Wizualnie koncepcja opiera się o środowisko zawarte w przestrzeni 3D (efekt ten jest uzyskiwany poprzez operowanie światłem i cieniami), uzupełnionej dynamicznymi animacjami, w myśl jednej z podstawowych zasad MD: motion provides meaning.

Co można znaleźć w specyfikacji?

W specyfikacji można znaleźć wszystkie podstawowe informacje, począwszy od opisu czym jest Material Design, po wytyczne dot. zasad, jakimi należy kierować się przy projektowaniu aplikacji mobilnych i webowych. Specyfikacja podzielona jest na rozdziały odnoszące się do animacji, styli, układu i struktury, komponentów oraz wzorców. Ponadto zawiera również informacje dotyczące usability i dostepności.

Elementem specyfikacji jest podstawowa baza materiałów do pobrania, w której znajdują się: paleta kolorów, wymiary ekranów modeli telefonów korzystających z platformy Android, szablony układu i struktury, fonty, komponenty oraz przykładowe ikony.

Google obiecał sukcesywne aktualizacje specyfikacji, wraz z rozwojem założeń Materiał Design. Jak do tej pory doczekaliśmy się dwóch aktualizacji, w kwietniu oraz maju tego roku.

Jak przyjął się Material Design?

Po sześciu miesiącach od opublikowania specyfikacji widać, że nowy wizualny trend, zapoczątkowany przez Google, spotkał się z szerokim odzewem wśród projektantów z całego świata. Jest wykorzystywany zarówno do projektowania aplikacji mobilnych, jak i ściśle webowych (Google także stopniowo aktualizuje interfejs swoich aplikacji, by dostosować je do założeń nowej koncepcji).

Co ciekawe, choć Material Design został zaprojektowany z myślą o mobilnej platformie należącej do Google (Android), można zauważyć, że koncepcja ta bywa także w mniejszym lub większym stopniu adaptowana przez niektórych projektantów aplikacji iOS.

Material Design w eSKY

Miałem okazję poznać bliżej Material Design, projektując nasze aplikacje mobilne dla platformy Android. Projektowanie nieco utrudniał mi brak gotowych komponentów, które można byłoby wykorzystać w projektach. Przygotowałem więc większość komponentów w pliku PSD, który udostępniam poniżej – może także i Wam się przyda.

Zapraszam do jego pobrania
Plik został przygotowany przy użyciu  Adobe Photoshop Creative Could 2015.

Co zawiera paczka komponentów Material Design?

Przygotowany plik zawiera bazę komponentów z różnymi wariantami, których brakuje w zasobach udostępnianych przez Google, tzn.:

  • Text fields
  • Buttons
  • Sliders
  • Lists
  • List controls
  • Tabs
  • Pickers
  • Grids
  • Chips
  • Cards
  • Menu
  • Tooltip
  • Subheaders
  • Snackbars

Postaram się w przyszłości uzupełniać listę o dodatkowe komponenty, w miarę rozwoju specyfikacji Material Design, dlatego też zachęcam do regularnego odwiedzania naszego bloga oraz profilu na Facebooku.

Zobacz na blogu

09.09.2022
Marcin Jahn
It’s Not Just HTTP It’s Not Just HTTP

In today’s world of cloud-based solutions, distributed systems, and microservices-based architectures, network communication is a...

23.08.2022
Adam Mrowiec
Konferencja IPC 2022 Berlin Konferencja IPC 2022 Berlin

Pandemia wreszcie się kończy, dlatego w tym roku postanowiliśmy wrócić do naszych wyjazdów na konferencje....