Blog

02 stycznia 2015 Wojciech Zawistowski

Konferencje, konferencje…

Tagi:

Konferencje, konferencje…

Końcówka roku była dla nas dość intensywna – zarówno pod względem udziału w lokalnych konferencjach jak i pod względem projektów, które nie pozwalały o nich na bieżąco napisać.

Teraz, w chwili noworocznego wytchnienia, znalazło się wreszcie trochę czasu na krótkie podsumowanie. I całe szczęście, bo było naprawdę ciekawie!

18.10 – SpreadIT

SpreadIT to wielotematyczna konferencja, organizowana przy Politechnice Gliwickiej. To chyba największa z lokalnych konferencji w jakich mieliśmy okazję brać udział: 15 prezentacji, zorganizowanych w trwające niemal cały dzień 3 ścieżki tematyczne, oraz kilkuset słuchaczy.

Tematyka była bardzo różnorodna: inżynieria oprogramowania, tworzenie gier komputerowych oraz tematyki miękkie.

Siłą rzeczy inżynieria i tematyki miękkie interesowały nas najbardziej, ale ponieważ byliśmy w dość silnym składzie, udało nam się zahaczyć także o jeden ciekawy wykład ze ścieżki gier komputerowych.

W sumie byliśmy na 6 prelekcjach:

  • “Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć – najlepsze praktyki w tworzeniu gier multiplatformowych” Kamila Urbanka z Artifex Mundi
  • “Jak być Agile w projekcie utrzymaniowym?” Joanny Siemińskiej z TOUK
  • “Pair Programming pragmatycznie” Krzysztofa Szabelskiego z Future Processing
  • “Dobre praktyki na kursie kolizyjnym” Szymona Homy z LGBS Software
  • “Asynchronous programming done right. Without race conditions ..ions ..io on ..ns ditions.” Piotra Pelczara z SKN IPIJ
  • “Testy jednostkowe to nie wszystko, czyli jak usprawnić proces rozwijania aplikacji przez automatyzację testów” Marcina Budnego z BT Skyrise

Mieliśmy też jedną naszą prezentację – miałem przyjemność wystąpić w ramach ścieżki tematyk miękkich z wykładem “Skuteczne retrospektywy”. Prezentacja została przyjęta z dużym zainteresowaniem, była cała masa pytań, zarówno w trakcie prelekcji jak i potem w trakcie kilku kolejnych przerw.

Spotkaliśmy paru starych znajomych z wcześniejszych konferencji i nawiązali trochę nowych kontaktów.

Na koniec – duże brawa dla organizatorów. To dopiero druga edycja organizowanej raz do roku SpreadIT, mimo to skala konferencji, zakres i jakość prelekcji oraz świetna organizacja robiły na prawdę duże wrażenie!

05.11 – Agile Update

Po dużej konferencji jaką była SpreadIT, przyszła pora na coś bardziej kameralnego.

Agile Update to niewielka (ok. 50 osób), zamknięta konferencja, organizowana przez Code Sprinters. Dzięki naszej współpracy z tą firmą, udało nam się otrzymać zaproszenie – i było na prawdę warto!

W przeciwieństwie do SpreadIT, Agile Update skupiła się ściśle na jednym wąskim temacie – skalowaniu Agile. Wszystkie 3 półgodzinne wykłady obracały się wokół tego samego tematu, pokazując go z różnych perspektyw:

  • Andy Brandt w swojej prezentacji “Skalowanie Agile – na czym polega problem?” zarysował ogólne ramy zagadnienia
  • Krystian Kaczor w “metody skalowania procesów Agile w dużej organizacji – dostępne rozwiązania” skupił się bardziej szczegółowo na jednym z popularnych frameworków do skalowania Agile: SAFe
  • z kolei Remigiusz Dudek w “Agile w dużej organizacji a umiejętności techniczne zespołów” omówił kwestie techniczne, niezbędne by umożliwić skalowanie Agile

Skalowanie Agile to coś, nad czym ostatnio w naszej firmie mocno pracujemy, więc tematyka “siadła” nam idealnie. Do tego, nie dość że z wykładów udało się wynieść sporo ciekawych informacji, dzięki kameralności konferencji jeszcze więcej udało się dowiedzieć w trakcie sesji pytań po wykładach i późniejszych rozmów “za kulisami”, w trakcie przerwy obiadowej.

Udział w Agile Update był dla nas dzięki temu niezwykle wartościowy. Z jednej strony pokazał, że nasza obecna metodyka zmierza w jak najbardziej właściwym kierunku, z drugiej strony zaowocował sporą garścią porad, jak możemy ją jeszcze usprawnić.

Wisienką na torcie było to, że mimo iż była to dopiero pierwsza, inauguracyjna edycja tej konferencji, organizacja stała na naprawdę najwyższym poziomie – gratulacje dla Code Sprinters!

26.11 – PHPers

Regularne uczestnictwo w PHPers powoli staje się naszą firmową tradycją. Na poprzedniej edycji byliśmy głównym sponsorem, tym razem dla odmiany bardzo mocno wsparliśmy konferencję jeśli chodzi o wykłady. Dwie z trzech prelekcji były prowadzone przez nas!

Ja wystąpiłem z prezentacją “BDD vs TDD – jedna kluczowa różnica” a Radek Kłak z rewelacyjną prelekcją typu live coding – “Programowanie funkcyjne w PHP”.

Prezentacja Radka naprawdę momentami potrafiła “pogiąć mózg”, pokazując, jakie zadziwiające rzeczy da się w nowych wersjach PHP uzyskać, stosując metody zapożyczone z typowych języków funkcyjnych. Radek za swoją prezentację zebrał największe brawa od publiczności, otrzymując tym samym Zend-owego słonia maskotkę – nagrodę dla najlepszego prelegenta. Moim zdaniem nagroda jak najbardziej zasłużona!

Oprócz naszych wykładów wystąpił jeszcze Wojtek Gawroński z prelekcję “Microservices – hot or not?”. Też bardzo ciekawy temat, swoją drogą ostatnio u nas mocno dyskutowany, tak więc i tym razem tematyka konferencji doskonale nam się wstrzeliła.

Oprócz prelegentów, z eSKY pojawiła się też silna ekipa słuchaczy – conajmniej kilkanaście osób. Było też sporo naszych znajomych ze współpracujących z nami firm The Software House i Skygate.

Na zakończenie interesujący akcent (właściwie ten akcent był na samym poczętku konferencji, ale zostawiłem go sobie na deser) – przed PHPers-ami odbywał się profesjonalny turniej Counter Strike! Ponieważ trochę się przeciągnął, mieliśmy okazję pooglądać kilka finałowych potyczek – olbrzymi kinowy ekran, nagłośnienie surround, profesjonalny komentator jak na “poważnych” zawodach sportowych, burze oklasków z widowni po bardziej efektownych trafieniach… Wrażenia naprawdę ciekawe!

02.12 – IT Academic Day

Ostatnia z konferencji, w jakiej wzięliśmy udział w tym roku, to również organizowana przy Politechnice Śląskiej konferencja IT Academic Day.

Była ona poświęcona głównie tematyce .NET, ale dzięki kontaktom nawiązanym podczas wcześniejszej SpreadIT, dostaliśmy zaproszenie by wystąpić z “bonusowym” wykładem dotyczącym metodyk Agile.

Ponownie miałem okazję reprezentować naszą firmę z prezentacją “Feedback – esencja Scruma”. Ku mojej wielkiej radości, mimo że konferencja była nastawiona głównie na studentów, z których wielu dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, zainteresowanie tematyką Agile było olbrzymie! Aula była wypełniona po brzegi a pytań po prelekcji było tyle, że organizatorom ledwo udało się zamknąć konferencję.

Ponadto eSKY wspomógł konferencję fundując nagrody – więc na zakończenie miałem jeszcze przyjemność wręczyć kilku szczęśliwcom dyski SSD.

Konferencja również bardzo fajnie zorganizowana, duże brawa dla organizatorów zarówno za samo wykonanie jak i przede wszystkim za inicjatywę!

Podsumowanie

Ostatni kwartał minionego roku był dla nas bardzo intensywny, ale też bardzo udany jeśli chodzi o uczestnictwo w konferencjach. Bez wątpienia w tym roku będziemy się starali równie mocno udzielać na tym polu. Do zobaczenia na kolejnych eventach!


A może Ty też miałeś okazję wziąć udział w jakiejś ciekawej konferencji? Może nawet spotkaliśmy się na którejś z powyższych? Podziel się swoimi wrażeniami w komentarzach poniżej!

Zobacz na blogu

09.09.2022
Marcin Jahn
It’s Not Just HTTP It’s Not Just HTTP

In today’s world of cloud-based solutions, distributed systems, and microservices-based architectures, network communication is a...

23.08.2022
Adam Mrowiec
Konferencja IPC 2022 Berlin Konferencja IPC 2022 Berlin

Pandemia wreszcie się kończy, dlatego w tym roku postanowiliśmy wrócić do naszych wyjazdów na konferencje....