Blog

17 listopada 2019 Dariusz Rusin

eSky zaproszony do współpracy z Huawei w celu integracji aplikacji mobilnej z nowym asystentem

eSky zaproszony do współpracy  z Huawei w celu integracji aplikacji mobilnej z nowym asystentem

Chiński gigant w odpowiedzi na blokady technologiczne i handlowe ze strony Stanów Zjednoczonych rozpoczął ambitny projekt mający na celu zdobycie znaczącego udziału na rynku europejskim (i nie tylko). Składa się on z nowego asystenta Huawei, gdzie można się integrować za pośrednictwem Ability Gallery, sklepu z aplikacjami AppGallery, a także Huawei Mobile Services, który ma zastąpić dobrze znane biblioteki od Google (m.in. mapy, lokalizacja, analityka, notyfikacje). Do tego wszystkiego pracują nad wspólnym ekosystemem, który miałby się znaleźć na wszystkich urządzeniach Huawei.

Web Summit 2019 Lisbon wraz z Huawei Developer Day

Huawei w ramach współpracy zaprosił kilka znaczących firm z rynku polskiego na Web Summit 2019 w Lizbonie, gdzie także odbyły się prelekcje w ramach Huawei Developer Day oraz dedykowane spotkania dla partnerów.

Jeden z czterech pawilonów na Web Summit 2019

Konferencja Web Summit jest jedną z największych tego typu imprez. 70 000 odwiedzających, ponad 1000 prelegentów i 2000 reklamujących się startupów. Wszystko to w 4 dużych pawilonach oraz hali widowiskowo-sportowej Altice Arena, gdzie mieściła się imponująca, główna scena.

Główna scena w Altice Arena Lisbon

W drugim dniu konferencji odbywało się wydarzenie poboczne – Huawei Developer Day. W związku z współpracą z chińską marką był to jeden z istotnych celów naszej obecności w Lizbonie. Prelegenci przedstawiali obecny stan prac nad ekosystemem oraz plany na rok 2020.

Huawei Developer Day

Warto podkreślić fakt, że osoby z firm zaproszonych przez Huawei miały zapewnione wszelkie udogodnienia, a także możliwość spotkania bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za projekt.

Miejsce porannego spotkania zorganizowanego przez Huawei

Integracja aplikacji mobilnej eSky z ekosystemem Huawei

Integracja aplikacji mobilnej eSky z Huawei docelowo ma się składać z kilku etapów:

  1. Obecność w sklepie AppGallery (zrobione). Huawei ze swojej strony oferuję zniżki na zakupy na stronie huawei.com dla każdego kto pobierze aplikację eSky poprzez ich sklep.
  2. Integracja z Huawei Assistant w postaci APP Ability oraz Card Ability. Pierwsza opcja zakłada dostarczenie deeplinków, które by otwierały aplikację ze specjalnego menu skrótów w asystencie. Druga opcja zakłada stworzenie specjalnej karty, która by pomagała w planowaniu podróży, a także wyświetlała kluczowe informację już po zakupie biletu lotniczego czy pokoju hotelowego.
  3. Użycie bibliotek dostępnych w ramach Huawei Mobile Services takich jak: mapy, lokalizacja, notyfikacje, logowanie, analityka. 
  4. Stworzenie dedykowanej wersji aplikacji w nowej technologii dostarczonej przez Huawei – QuickApp.

Huawei QuickApp

Z technicznego punktu widzenia największą uwagę przykuło nowe rozwiązanie w którym mogą powstawać aplikację dedykowane na ekosystem Huawei. Przewagą QuickApp ma być możliwość otwierania aplikacji bez wcześniejszej instalacji – na wzór Google Play Instant z tym, że dostępna dla użytkownika bez instalacji ma być nie tylko wybrana część aplikacji, a jej całość.  Aplikacja tego typu jest pisana w technologiach webowych – JavaScript + CSS za pośrednictwem co ciekawe, zupełnie nowego Huawei QuickApp IDE.

Huawei QuickApp IDE

Huawei chwali się, że technologia ta w stosunku do natywnego Androida pozwala tworzyć  aplikację, które zawierają tylko 20% kodu wymaganego w “klasycznym” podejściu. Do tego zapewniają wysoką wydajność interfejsu, dostęp do wszystkich natywnych możliwości systemowych oraz mały rozmiar skompilowanej aplikacji.

Brzmi zaskakująco dobrze. Czas pokaże czy Huawei osiągnie na tyle silną pozycję na rynku aby narodziła się trzecia platforma, którą będzie trzeba brać pod uwagą podczas developmentu aplikacji.

Zobacz na blogu

04.11.2019
Tomasz Lis
eSky ML eSky ML

Hurtownia danych Kilka lat temu cała analiza danych w eSky odbywała się z wykorzystaniem silnika...

17.10.2019
Tomasz Kołodziej
Advanced Kubernetes Workshop – Tel Awiw Advanced Kubernetes Workshop – Tel Awiw

Kubernetes to otwarta, elastyczna i  dynamicznie rozwijająca się platforma pozwalająca na uruchamianie skonteneryzowanych usług. Kiedy...