Blog

23 października 2015 Grzegorz Plekaniec

Innowacja

Tagi:

Innowacja

Każda z firm chce mieć pracowników, którzy są innowacyjni. Nie każda wie jednak, jak wspomóc ich w tym, aby swoje innowacyjne pomysły wprowadzali w życie.

W tym artykule pokażę Ci nowe podejście do innowacji. Zapewniam, że nigdy wcześniej nie patrzałeś na nią pod tym kątem.

Czym jest innowacja

Aby rozmawiać o innowacji najpierw musimy określić czym ona tak naprawdę jest. Zacznijmy zatem od początku. Każda zdrowa firma powstaje w wyniku zaspokojenia jakiejś potrzeby w społeczeństwie. Aby przyjęła się ona na rynku, w pewnym stopniu musi być od istniejących rozwiązań tańsza, szybsza, łatwiej dostępna itd. Możemy zatem powiedzieć, że firma może rozpocząć swoją działalność, dzięki tak zwanej wartości dodanej. Konkurencja rynkowa wymusza zatem dokładanie wartości dodanej w różnych obszarach działalności, aby był możliwy wzrost przedsiębiorstwa. W związku z tym wspieramy w firmie innowacyjność, aby nasze produkty / usługi były atrakcyjne na rynku, a co za tym idzie, aby były atrakcyjniejsze od produktów konkurencji i przynosiły zysk.

Innowacja jako wartość dodana

Popatrzmy jak rodzi się innowacja. W większości przypadków innowacja to tak jak wspomniałem wartość dodana do czegoś już istniejącego. Rodzi się ona na bazie inspiracji innym pomysłem lub koncepcją. Jak sprawić, aby pracownicy chcieli dodawać / wymyślać taką wartość i dzielić się swoimi koncepcjami na jej temat? Jak doprowadzić do kolejnego kroku, jakim jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w codziennej pracy?

Nieświadoma innowacyjność

Popatrz proszę na pracownika nie jak na Pana X tylko jak na człowieka “z krwi i kości”, który ma uczucia, emocje i doświadczenia. Patrząc pod tym kątem zauważamy, że statystyczna osoba ma ciekawe i nowe pomysły, zwłaszcza gdy nastąpi wymiana myśli lub poglądów. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest pobudzenie obszarów w naszym mózgu odpowiedzialnych za wyobraźnię. Kto w dzieciństwie nie chciał być strażakiem lub policjantem (lub programistą 🙂 i wyobrażał sobie jak będzie gasił pożary lub łapał przestępców (…lub kodował;). Wcześniej jednak nigdy tego nie robiliśmy. W chwili gdy zobaczyliśmy taką sytuację, z pewnością nasze wyobrażenie wzbogacało się o nowe niesamowite elementy i zwroty akcji. Jako dzieci nie gasiliśmy pożarów, a mimo to nasza wyobraźnia podsuwała nam innowacyjne pomysły i wizje. Na tym przykładzie widzimy, że innowacja często powstaje za pomocą pobudzenia bodźcami takimi jak czyjaś myśl, pomysł lub dzięki obejrzeniu ciekawego filmu.

Tekst dla normalnych

Wymiana myśli następuje głównie dzięki rozmowie, zwłaszcza gdy pracujemy nad czymś zupełnie nowym i wymieniamy się pomysłami w tym temacie.
Któż z nas nie liczy się z opinią innych ludzi? Albo kogo nie dotyka wyśmianie czy krytyka? Zakładam, że czyta to normalna osoba i są to reakcje znane Tobie. Dlatego bez rozwlekania będę pisał dalej. Czy zdarzyło się Tobie wypowiedzieć nową myśl na spotkaniu w pracy i usłyszałeś bezproduktywne “to jest głupie!”?

Rozpocznij teraz

Od tego miejsca sam możesz rozpocząć innowację. Innowację związaną z wymianą poglądów w swoim życiu. W grupie osób w której się znajdziesz, niech Twoja mowa będzie budująca. Co to znaczy budująca? Automatycznie myśląc o tym wyobrażam sobie mur, który jest budowany za pomocą dodawania kolejnych cegieł. Czy powiedzenie “to jest głupie?” dołożyło jakąkolwiek z cegieł? Czy zachęciło innych do dołożenia swojej cegły?

Droga do zmiany

W tym miejscu popatrz, że ponaglanie, wyśmiewanie czy pusta krytyka nie ma nic wspólnego z tworzeniem innowacji. Bliższe temu jest wysłuchanie, zachęcenie i chęć dowiedzenia się w jaki sposób ktoś doszedł do swojego pomysłu oraz co chciał przez niego przekazać. Mądry człowiek słusznie zauważył, że człowiek ma dwoje uszu i jedne usta. Jest to dwa razy więcej powodów do słuchania niż mówienia. A jak się już odezwiemy to niech będzie to mowa budująca!

Z jakich innowacji które dokonałeś, jesteś dumny? Podziel się nimi w komentarzu.
Chętnie dowiem się również od Ciebie jak Ty patrzysz na proces innowacji w swojej firmie/życiu?

Zobacz na blogu

09.09.2022
Marcin Jahn
It’s Not Just HTTP It’s Not Just HTTP

In today’s world of cloud-based solutions, distributed systems, and microservices-based architectures, network communication is a...

23.08.2022
Adam Mrowiec
Konferencja IPC 2022 Berlin Konferencja IPC 2022 Berlin

Pandemia wreszcie się kończy, dlatego w tym roku postanowiliśmy wrócić do naszych wyjazdów na konferencje....