IT eSky.pl

RSS

Jenkins. Przeglądanie logów konsoli dla job’a korzystającego z Build Flow Plugin

Przeglądanie w Jenkinsie logoów z konsoli dla job’a, który wywołuje inne job’y za pomocą Build Flow Plugin to zadanie wymagające dużo cierpliwości. W szczególności jeśli zagnieżdżeń jest sporo. Jak to bywa w Jenkinsie lekiem na wszelkie niedogodności i braki jest zainstalowanie odpowiedniego pluginu. Jednak w tym wypadku nie udało mi się znaleźć niczego odpowiedniego. Okazuje się, że można temu zaradzić w dość prosty sposób.

Każdy rozpoczęty build podrzędnego job’a odkładany jest w logu konsoli w formie linka. Teraz tylko wystarczy wesprzeć się jakąś biblioteką JS i doładowywać logi podrzędnego job’a do obecnie przeglądanych logów.

Jak podpiąć pod Jenkinsa dowolny plik JS?

Odpowiedz na to pytanie nie będzie szokująca ;) Trzeba użyć pluginu – Page Markup.

Page Markup Plugin daje możliwość dopisania kodu HTML, który będzie dodawany na każdej z podstron Jenkinsa.

Przykładowa realizacja przy użyciu jQuery.

Zmusić Jenkinsa do ładowania jQuery można w bardzo prosty sposób – za pomocą… pluginu ;)
jQuery Plugin

Dalej zostaje nam tylko napisanie prostego skryptu i podpięcie go po Jenkinsa. Plik JS możemy wrzucić do katalogu userContent w głównym katalogu naszego serwera CI. Następnie wchodzimy w Jenkinsie do opcji Manage Jenkns -> Configure System -> Additional Page HTML Markup i wstawiamy tam

Sam skrypt może wyglądać tak:

Efekty powinien być taki jak na screenie poniżej. Obok linków pojawią się ikonki konsoli. Po kliknięciu jest doładowywany log konsoli konkretnego builda.

jenkins_build_flow_console_log_jquery

U mnie działa ;)


Zobacz również